Ďalšie nové trolejbusy

16. 1. 2014 12:10:43

V Dopravnom podniku mesta Žiliny s.r.o. pokračuje aj v tomto roku obnova vozidlového parku trolejbusov. K 10 moderným nízkopodlažným trolejbusom, ktoré v meste jazdia už vyše roka, pribudlo ďalších 5 nových vozidiel.

Žilina 14. 1. 2014 – V Dopravnom podniku mesta Žiliny s.r.o. pokračuje aj v tomto roku obnova vozidlového parku trolejbusov. K 10 moderným nízkopodlažným trolejbusom, ktoré v meste jazdia už vyše roka, oddnes pribudlo ďalších 5 nových vozidiel. Najnovšie modely sú vybavené mäkšími sedadlami a väčším priestorom pre pohyb cestujúcich v oblasti druhých a tretích dverí. Kĺbový trolejbus je v priestore štvrtých dverí vybavený dodatočným priestorom pre umiestnenie detského kočíka, čím sa umožní preprava väčšieho počtu detských kočíkov v jednom vozidle.

V Dopravnom podniku mesta Žiliny s.r.o. pokračuje obnova vozidlového parku trolejbusov. V priebehu mesiaca december 2013 bolo do žilinského depa trolejbusov dodaných ďalších päť trolejbusov. Ide o 4 kusy celonízkopodlažných trolejbusov ŠKODA 30Tr dĺžky 12 metrov a 1 kus trolejbusu ŠKODA 31Tr dĺžky 18m. Cena týchto vozidiel bola približne 2 mil. 70 tis. €. Oba typy sú už cestujúcim v Žiline dobre známe, pretože v minulom roku Dopravný podnik spustil do prevádzky po dlhých 10-tich rokoch 10 kusov nových nízkopodlažných trolejbusov. Tieto vozidlá jazdia na trolejbusových linkách už od 20. decembra 2012 a do konca roku 2013 už najazdili spolu 572 340 km.

„S radosťou odovzdávam cestujúcej verejnosti ďalších päť nových trolejbusov do užívania. Postupne sa nám darí modernizovať vozidlový park, ktorý sme zdedili v zanedbanom technickom stave. Keďže Žilina sa nachádza na križovatke ciest európskeho významu, zaslúžia si Žilinčania mať moderné a pohodlné dopravné prostriedky. V tomto trende sa budeme snažiť pokračovať aj v budúcnosti – využitím európskych finančných zdrojov,“ vo svojom príhovore povedal primátor mesta Žilina Igor Choma.

Aj tohtoročná dodávka vozidiel je vo farebnom vyhotovení žltá-zelená-biela, vozidlá sú vybavené výklopnou plošinou pre invalidné vozíky a súčasťou výbavy je aj kompletný elektronický informačný a tarifný systém. Nechýba ani kamerový systém, či klimatizácia kabíny, ako aj akustické hlásiče pre slabozrakých a nevidiacich cestujúcich. Oproti minuloročným modelom sú tohtoročné trolejbusy vybavené mäkšími sedadlami a väčším priestorom pre pohyb cestujúcich v oblasti druhých a tretích dverí. Kĺbový trolejbus je v priestore štvrtých dverí vybavený dodatočným priestorom pre umiestnenie detského kočíka, čím sa umožní preprava väčšieho počtu detských kočíkov v jednom vozidle. Na nových trolejbusoch boli vykonané všetky technicko-bezpečnostné a iné povinné skúšky a do ostrej prevádzky boli slávnostne zaradené v priestoroch zastávky MHD Jaseňová na Solinkách.