Vedecká show na ŽU

6. 5. 2015 16:57:48

Národné centrum pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti pri CVTI SR v rámci projektu PopVaT - Popularizácia vedy a techniky na Slovensku pre Vás pripravilo sériu Vedeckých show Michaela Londesborouga.

Kapacita miestnosti je obmedzená, registrácia bude možná len do jej naplnenia.

Dr. Michael G. S. Londesborough B.Sc Hons Ph.D.  je britský vedec, ktorý v súčasnosti pracuje v Ústave anorganickej chémie Akadémie vied ČR. Narodil sa v roku 1978 v Londýne. Chémiu študoval na University of Leeds vo Veľkej Británii. Od roku 2002 realizuje výskumnú činnosť v Prahe, kde aj žije. Vo svojom výskume dosiahol v roku 2014 veľký úspech; podarilo sa mu v spolupráci so španielskymi vedcami objaviť unikátny laser na báze boranov. Venuje sa najmä popularizácii vedy v širokej verejnosti, výučbe mladých ľudí a budovaniu vzťahov medzi mladými vedcami vo Veľkej Británii a Českej republike.

Na našej univerzite vystúpi v utorok 12. mája 2015 s dvoma prezentáciami:

  • 9.00 hod.    TAJOMSTVO ENERGIE a
  • 13.00 hod.  ŠPIÓNI, RAKETOVÉ PALIVÁ, DROGY A MIKROELEKTRONIKA: ÚŽASNÁ CHÉMIA BORANOV!

Pozvánka: https://www.youtube.com/watch?v=pBzfyp_st4I

 

Vedecká show: Tajomstvo energie
Energia je hlavnou ekonomickou hnacou silou sveta. Míňame obrovské sumy peňazí za prírodné a chemické látky nazývané uhľovodíky, ktorých spaľovaním získavame energiu. Okrem obyčajného spaľovania je možné tieto chemické látky využiť pri výrobe cenných komodít ako farmaceutiká, plasty, textílie, vlákna a pod. Ale najvýznamnejšou problematikou súčasnosti je chemický produkt spaľovania uhľovodíkov ako paliva: oxid uhličitý, ktorý sa podieľa na globálnom otepľovaní a tým aj na ohrozovaní životných podmienok na Zemi. Môžeme s tým niečo urobiť? Určite áno!

Ale čo je vlastne energia? Aký je jej pôvod? Ako sa energia uvoľňuje a ako ju môžeme skrotiť pre naše vlastné potreby? Musí výroba energie škodiť životnému prostrediu? Ako budeme uchovávať energiu potrebnú v budúcnosti? Ako môžeme diverzifikovať energetické zdroje? Výpravná, výbušná a energeticky nabitá cesta s Michaelom, ktorý pomôže nájsť odpovede na mnohé otázky týkajúce sa energie a ktorý touto vedeckou show pobaví. 

Prihlasovací formulár pre jednotlivcov.

 

Vedecká show: Špióni, raketové palivá, drogy a mikroelektronika: úžasná chémia boranov!
Borany – zlúčeniny bóru a vodíka – sú úžasné chemikálie. Na Zemi sa prirodzene nevyskytujú, čo znamená, že príroda nenašla spôsob, ako ich vytvoriť (na rozdiel od uhľovodíkov, ktoré vytvára vo veľkom). Prvé borany vyrobil Alfred Stock až v roku 1912. Nechajte sa previesť prvým storočím ich výskumu plného špionáže, tajomného raketového paliva, polovodičov, mikroelektroniky a dokonca i nádeje pre chorých na HIV/AIDS. Vzhľadom k tomu, že borany sú relatívne mladé zlúčeniny, majú obrovský vedecký potenciál. Veľmi vzrušujúcou novinkou je objav boranového laseru, za ktorým osobne stojí náš prednášajúci

Cesta plná objavov, je doplnená o množstvo zaujímavých pokusov.

Prihlasovací formulár pre jednotlivcov.